Co to jest leczenie kanałowe i czy musi ono boleć?


Dentysta u większości ludzi wzbudza skrajne obawy. Wizyta u lekarza stomatologii powszechnie kojarzy się z borowaniem, wyrywaniem zębów i okropnym bólem. Wiele osób odkłada wizytę na ostatnią chwilę, czego konsekwencją jest nierzadko leczenie kanałowe. Na szczęście medycyna idzie z duchem czasu, więc okazuje się, że leczenie zębów nie musi być tak bolesne, jak kiedyś.

Polecamy: stomatolog i implanty zębów Wola.

Nieraz dochodzi do zapalenia miazgi zęba, bardzo mocno unerwionej tkanki, która go wypełnia. W takim wypadku musi być ona całkowicie usunięta. Pomaga w tym wspomniane leczenie kanałowe.

Najpierw lekarz aplikuje pacjentowi znieczulenie miejscowe. W wyjątkowych sytuacjach może użyć narkozy. Następnie kanały korzeni zębowych są dokładnie oczyszczane z uszkodzonej tkanki. W jej miejsce aplikowany jest specjalny materiał tzw. gutaperka, który zapobiega namnażaniu się bakterii.

Leczenie kanałowe jest zabiegiem niepowodującym bólu, a to za sprawą znieczulenia. Mnóstwo pacjentów po przebytej kuracji tego rodzaju przyznaje, że jest ona nie tyle bolesna, ile niekomfortowa. Po podaniu środków znieczulających ból mija, dzięki czemu stomatolog może z łatwością wykonać swoje zadanie. Pozbawienie miazgi oznacza brak unerwienia w zębie, a co za tym idzie pozbycie się bólu. Po wizycie może być on jednak przez jakiś czas nadwrażliwy.

Gdy dolegliwości ustąpią, jest to dobry sygnał. Czasami zdarza się jednak, że następuje ich nawrót. W takiej sytuacji niezwłocznie trzeba ponownie zgłosić się do dentysty.

Stomatologia jest działem medycyny, który nieustannie się rozwija, korzystając z dostępu do nowoczesnej technologii. Innowacyjne metody leczenia kanałowego ułatwiają pacjentom łagodne przejście przez zabieg. Nie jest powiedziane, że od razu pokochają oni fotel dentystyczny, ale z pewnością nie będzie on już wywoływał u nich tak panicznego strachu.

Zobacz także jak leczy zęby ortodoncja Poznań.