Sklep z dewocjonaliami – wyobrażenie a rzeczywistość


Dewocjonalia, to dla osób wierzących nieodłączna część kultu religijnego. Bardzo często przypisuje się im cudowną moc, a niektóre z uświęcanych obiektów, słyną nawet ze swych uzdrawiających mocy. Wiadomo, że wiele z tych przekonań jest kwestią wiary, jednak pewnym jest że rynek dewocjonaliów jest przeogromny.
Zazwyczaj, sklep z dewocjonaliami kojarzy się nam z małym przykościelnym stoiskiem, obsługiwanym przez siostry zakonne lub inne osoby blisko związane z daną parafią. Dewocjonalia i rękodzieła z Ziemi Świętej. Wiemy, czego możemy spodziewać się w środku i rzadko kiedy spotykamy tam coś kontrowersyjnego. W powszechnym przekonaniu, sklep z dewocjonaliami oferuje swym klientom obrazki świętych zaopatrzone w modlitwę, pachnące różańce czy modlitewniki.

Na rynku istnieje jednak wiele sklepów tego typu, które znacznie odbiegają od tego tak dobrze funkcjonującego stereotypu. Bezsprzecznie, prym wiodą tutaj sklepy internetowe, w których możemy zakupić praktycznie wszystko, zaczynając od biżuterii, a na grach katolickich kończąc. Niektóre ze sklepów posiadają również w swojej ofercie rękodzieła z Ziemi Świętej, co może być nie lada gratką, szczególnie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na podróż do miejsca narodzin Chrystusa.